Restaurering av myrer i Vestmarka
Postet av Asker Skiklubb den 18. Jan 2025
Skiløypa ved Jongsmyr (mellom Fløyta og Mikkelsbonn i Vestmarka) er lagt om. Nå går løypa vest for myra som gjennomgår et stort restaureringsprosjekt. Restaurering av myr innebærer å bløtlegge den ved å tette igjen grøfter som tidligere er gravd ut for drenering.
Jongsmyr er en ekstensivt grøftet myr 700 meter fra Semsmåsan. Myra er en rikmyr og jevnt over grunn (< 1 m). Arealet er om lag 40 dekar. Mye av myrflata er fremdeles åpen, men en del av gjengrodd av bjørk, gran og furu. En liten del av myra i øst er kartlagt som rik åpen sørlig jordvannsmyr (truet naturtype). I denne delen er det ikke grøfter. Det er totalt 2550 meter med grøft som skal tettes på denne myra. Semsmåsan ved Fløyta skal også restaureres
I forbindelse med restaureringen blir skiløypen som har gått over myra flyttet, slik at den vil gå på fastmark vest for myra.
psst: kart med skiløyper og poster i Vestmarka og Kjekstadmarka laster du ned gratis fra turo.no/asker
2 Kommentarer
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.